Evita Ašeradena: Teātris ir atslēgas vārds Valmieras pilsētas atpazīstamībai

EVITA AŠERADENA, VSIA „Valmieras Drāmas teātris” valdes locekle. Dramaturģe, grāmatu un stāstu ciklu autore:

“Valmiera ir pilsēta, kurai ir daudz priekšnoteikumu, lai tā vēl skaidrāk iezīmētos par Ziemeļvidzemes kultūras centru. Tāpēc, ka te ir teātris, kultūras centrs un ļoti daudz radošu cilvēku visās jomās, ko tas pievilina, pulcina un iedvesmo.

Teātris ir atslēgas vārds Valmieras pilsētas atpazīstamībai. Es, tāpat kā daudzi mani kolēģi, Valmierā esmu tāpēc, ka te ir teātris, mana darbavieta. Un tāpēc esmu iemīlējusi Valmieru – pilsētu ar lepniem un pašapzinīgiem ļaudīm, kas māk darboties biznesā un kultūrā. Mans galvenais uzdevums ir iedvesmot talantus jauniem un lieliem mērķiem, rūpēties par viņiem un gādāt, lai izdotos viņu un mūsu kopējie sapņi. Šo gadu laikā, esot blakus tik daudziem radošiem cilvēkiem, esmu iemācījusies nojaust talantus – lai dotu tiem iespēju. Mana darba mērķis ir mēģināt pilsētā dot sajūtu, ka kultūra ir tikpat nepieciešama personības un nācijas izaugsmē kā pārtika un tīrs gaiss. Tā ir inteliģentas un viedas sabiedrības pamats. Tāpēc sapņoju par ģimenēm, kuras kopā ar bērniem arī Valmierā ies uz izrādēm, par skolotājiem, kuri bērniem parādīs ceļu uz teātri un nebaidīsies no Raiņa un Blaumaņa, par uzņēmējiem, kuriem kultūras mecenātisms vēl vairāk būs goda lieta.

Valmierā ir daudz jaunu, uzņēmīgu un azartisku cilvēku, kuri par savējo izvēlējušies radošo jomu, tāpēc pilsētas uzdevums ir dzirdēt viņus, nodrošināt ar labiem, ērtiem dzīves apstākļiem un vidi, kurā nebaidās no trakiem un iesākumā pat neticamiem uzstādījumiem. Vai citādi Valmierai būtu savs Teātra festivāls? Vienīgais šāda veida festivāls Latvijā, ko teātra profesionāļi jau novērtējuši un atzinuši par jaunu „nišu” mākslas jomā. Pateicoties talantīgas komandas darbam, Valmieras vasaras teātra festivāls pēc vienas vasaras ir devis milzīgu impulsu Valmieras atpazīstamības un identitātes zīmolam.

Manuprāt, Valmierai ir visas iespējas, lai tā kļūtu par modernās arhitektūras centru. Tai nav lielas vecpilsētas, bet ir Gauja pilsētas centrā un daudz vietas, lai dotu iespējas. Lai radītu pilsētu ar savu stilu, ar savu „es”. Ir daudz māju, ko vēl var sakārtot, vietas, ko atjaunot, labiekārtot un uzcelt, noturot augstu gaumes un stila izjūtas latiņu. Tāpēc uzdevums nākamajai četrgadei ir pilsētas vizuālās, arhitektūras koncepcijas izstrāde. Taps Kultūrvides centrs Valmieras vecpilsētā, kas līdz ar Valmieras muzeju, teātri, kultūras centru un Sv. Sīmaņa baznīcu veidos kultūras piedāvājumu valmieriešiem un pilsētas viesiem. Tā ir iespēja, respektējot vēsturisko mantojumu, radīt mūsdienīgu arhitektūru. Tā ir iespēja atrast savu stilu mazo lielo pilsētu vidū un audzēt iedzīvotāju skaitu, piepulcējot Valmierai jaunu cilvēku ģimenes, lai kopā rastos inteliģenta, iecietīga un darboties griboša sabiedrība.”